Kalender

Här finner ni de datum som är viktiga och intressanta för klubben & taekwondo runt om i världen.

2015

JANUARI

12e: Vårterminen sätter igång! Barn/föräldragrupp kl 18-19 & vuxengrupp kl 19-20.

16-18e: 2nd Greek Open (Thessaloniki, Grekland)

20-25e: U.S. Open Taekwondo Championships (Orlando, USA)

31e-1e feb: Bosnia Open (Sarajevo, Bosnien)

FEBRUARI

5-7e: 3rd Fujairah Open International Championships (Fujairah, Förenade Arab Emiraten)

10-11e: 3rd European Taekwondo Club Championships (Antalya, Turkiet)

13-15e: Turkish Open (Antalya, Turkiet)

13-15e: 5th Asian Taekwondo Clubs Championships (Teheran, Iran)

13-15e: Canada Open & Canada Par- Taekwondo Open (Toronto, Kanada)

21-22e: 1st AFTU Open (Alexandria, Egypten)

27e feb-1e mar: 2nd Luxor Open (Luxor, Egypten)

MARS

6-9e: 1 Qatar International Taekwondo Open (Doha, Qatar)

7-8e: Swiss Open (Montreux, Schweiz)

13-15e: 2nd Mexico Open Taekwondo Championships (Aguascalintes, Mexiko)

14-15e: 42nd Lotto Dutch Open Taekwondo Championships (Eindhoven, Nederländerna)

25-29e: European Championships Olympic Weight Categories (Nalchik, Ryssland)

APRIL

3-5e: Ukraine Open Cup (Kharkov, Ukraina)

3-5e: Islamic Countries Solidarity Cup International Tournament (Baku, Azerbaijan)

11-12e: Spanish Open  (Pontevedra, Spanien)

11-14e: 8th Asian Junior Taekwondo Championships & 3rd Asian Junior Taekwondo Poomsae Championships (Taipei, Chinese Taipei)

15-16e: 1st Asian Cadet Taekwondo Championships (Taipei, Chinese Taipei)

17e: 1st Asian Para-Taekwondo Championships (Taipei, Chinese Taipei)

17-19e: Moldova Open (Chisinau, Moldavien)

MAJ

12-18e: WTF World Taekwondo Championships (Chelyabinsk, Ryssland)

29-31e: Campeonato Mundial G1 Paraguay (Asuncion, Paraguay)

30-31e: Austrian Open (Innsbruck, Österrike)

JUNI

5-7e: G1 Bolivia Open (Santa Cruz, Bolivia)

5-16e: 28th South East Asian Games (Singapore)

12-28e (Taekwondo den 16-19): European Games (Baku, Azerbaijan)

13-14e: Australian Open (Australien)

JULI

2-5e: European Cadet Championships (Strasbourg, Frankrike)

3-14e (Taekwondo den 7-13e): Gwangju Summer Universiade (Gwangju, Korea)

10-26e (Taekwondo den 19-22e): Toronto Pan American Games (Toronto, Kanada)

14-17e: Pacific Games (Port Moresby, Papua Nya Guinea)

22-27e: Chuncheon Korea Open International Taekwondo Championships (Chuncheon, Korea)

AUGUSTI

7-16e: CPISRA World Games (Para-Taekwondo demonstration event) (Nottingham, Great Britain)

14-16e: WTF World Grand-Prix Series 1 (Moskva, Ryssland)

Datum inte klart: WTF World Cadet Taekwondo Championships (Muju, Korea)

30e aug-1e sep: 3rd Argentina Open (Buenos Aires, Argentina)

SEPTEMBER

3-6e: Indonesia Open Taekwondo Championships (Indonesien)

3-6e: Kazakhstan Open Championships (Astana, Kazakhstan)

4-19e: 11th All Africa Games (Brazzaville, Kongo)

5-6e: Polish Open – Warsaw Cup (Warsawa, Polen)

6-7e: 13th Israel Open Championships (Ramla, Israel)

13-15e: Pan American Open Taekwondo Championships (Aguascalintes, Mexiko)

17-21e: 5th International Russian Open (Moskva, Ryssland)

Datum inte klart: WTF World Grand-Prix Series 2 (Doha, Qatar)

OKTOBER

15-17e: WTF World Grand-Prix Series 3 (Manchester, Great Britain)

NOVEMBER

14-17e: 10th WTF World Taekwondo Poomsae Championships (HCMC, Vietnam)

DECEMBER

5-6e: WTF World Grand-Prix Final (Mexiko City, Mexiko)

Kalendern uppdateras regelbundet så glöm inte att titta förbi, då och då!


IMG_8074IMG_8073IMG_8069IMG_8068IMG_8067IMG_8066IMG_8065IMG_8064IMG_8057IMG_8054IMG_8053IMG_8051